stillingsopslag

Er det dig?: DeiC søger kommunikationskonsulent

Danish e-Infrastructure Cooperation (DeiC) leder efter en kommunikationskonsulent, der skal biddrage med at finde og skrive de mange gode og spændende historier fra forskningsmiljøet.

DeiCs kommunikationsteam deltager i EOSC-Nordic-projektet, der har til formål at øge kendskabet til resultaterne fra projektet i de nordiske og baltiske lande. Som kommunikationskonsulent tilknyttet projektet bliver din opgave blandt andet at formidle udviklingen og være med til at arrangere egne events samt sikre projektets deltagelse og synlighed i andre relaterede events.

Dansk

DeiC søger en kommunikationskonsulent

DeiC har opslået en ledig stilling som kommunikationskonsulent. Vedkommende skal arbejde halvdelen af tiden med opgaver for DeiC generelt, mens den anden halvdel er afsat til opgaver for DKCERT.

Ansøgere skal kunne dokumentere erfaring inden for formidling af information om teknologi, infrastruktur samt it- og informationssikkerhed til såvel teknisk kyndige som øvrige interessenter.

Dansk

DeiC søger en sikkerhedskonsulent til DKCERT

DeiC søger en sikkerhedskonsulent med programmeringserfaring til DKCERT (Danish Computer Security Incident Response Team). Sikkerhedskonsulenten skal deltage i den daglige sagsbehandling af sikkerhedshændelser og videreudvikle de web-baserede værktøjer, DKCERT anvender.

Sagsbehandlingen handler primært om at håndtere sikkerhedshændelser på forskningsnettet.

Endvidere skal konsulenten foretage systemudvikling af web-baserede værktøjer. Det handler blandt andet om at automatisere sagsbehandlingen og udvikle brugerrettede tjenester.

Dansk

Kompetencecenter søger to studentermedhjælpere

De to studentermedhjælpere skal være med til at fremme kompetence-udviklingen inden for eScience i Danmark.

Den ene stilling får fokus på den kommunikative del af udbredelsen. Det handler om at synliggøre udviklingen inden for eScience i Danmark. Det inkluderer at gøre eScience synlig på de sociale medier (Twitter, LinkedIn, podcast m.m.), samt give et grundlæggende overblik over de forskellige dele af eScience, sådan at alle kan få en god introduktion og blive inspireret til at arbejde med det.

Dansk
Abonnér på RSS - stillingsopslag